Szydełkowe czary mary

Szydełkowanie stanowi jeden ze sposobów ręcznego wykonywania dzianin.

W ostatnim czasie cieszy się ono dużą popularnością i to nie tylko wśród dorosłych. Stało się ono również inspiracją do zorganizowania w skockiej bibliotece spotkania z „szydełkiem” w roli głównej. Zajęcia te odbyły się w czwartkowe popołudnie, 18. stycznia, a uczestniczyły w nim zarówno dzieci , jak i ich rodzice. Tajniki powstawania m.in. serwetek, serwet, sweterków, torebek, rozet oraz bombek choinkowych odkrywała przed nimi Pani Mariola Forycka, skoczanka, której ogromną pasją stało się własnoręczne wykonanie dekoracji i elementów odzieży. Jak sama stwierdziła niejednokrotnie wyglądają one znacznie lepiej niż ich sklepowe odpowiedniki i są niepowtarzalne. Młodzi skoczanie mieli także okazję spróbować swych sił w robieniu łańcuszków z kolorowej włóczki. Pani Mariola oprócz dzieł z włóczki tworzy również innego rodzaju elementy dekoracyjne np. bożonarodzeniowe ozdoby z zapałek.
Nietuzinkowość gościa, Jej pasje i determinacja w ich realizowaniu sprawiły, że uczestnicy słuchali tych opowieści z wielkim zainteresowaniem. Co z tego wyniknie i na ile to, co usłyszeli wpłynie na ich życie, okaże się w bliższej lub dalszej przyszłości. My tylko mamy nadzieję, że czas spędzony w bibliotece nie był dla nich czasem straconym, że słowa, które padały nie były słowami rzucanymi na wiatr i zaowocują miłością do rękodzielnictwa.

Sylwia Popadowska