Lato pełne wspomnień

Niedługo pożegnamy wakacyjną porę roku.

Zanim to jednak uczynimy, przywołajmy w pamięci biblioteczne działania. Letnie inicjatywy miały na celu ułatwienie mieszkańcom dostępu do wydarzeń kulturalnych i miejsc wartych odwiedzenia, wypełnienie wolnego czasu, zapewnienie opieki dzieciom i młodzieży szkolnej, upowszechnianie kinematografii i czytelnictwa. „Lato z Biblioteką” zgromadziło wokół siebie skoczan i turystów, odbywało się w Polsce i poza granicami kraju, było skoczne, muzyczne i edukacyjne, profilaktyczne, a nawet teatralne. Przemierzyliśmy autokarami kilka tysięcy kilometrów, cieszyliśmy oczy górskimi krajobrazami, zbieraliśmy muszelki, bawiliśmy się i uczyliśmy. Za udział w wydarzeniach dziękujemy każdemu uczestnikowi: dziecku, dorosłemu i seniorowi. Działania podjęte przez Bibliotekę wiązały się z kosztami. Poniżej przedstawiamy niektóre z poniesionych wydatków wraz ze źródłami ich finansowania.
Świętowaliśmy lato poprzez organizowanie następujących wydarzeń:
1. Wypoczynek dzieci i młodzieży szkolnej:
• Kolonie w górach (Przesieka, Karpacz, Skalne Miasto) i nad morzem (Darłowo, Czołpino, Słowiński Park Narodowy), 2 turnusy,
• Półkolonie teatralne zakończone spektaklem muzycznym, 2 turnusy,
• Półkolonie wyjazdowe, 4 turnusy.
Skorzystało łącznie: 295 uczestników.
Działanie zostało sfinansowane z następujących środków: wpływy od uczestników (ok. 75% kosztów), Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Skokach – 9.600 zł, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu, w ramach „Biblioprzystani rodzinnej” – 7.900 zł oraz z dotacji podmiotowej Biblioteki. Całkowity koszt wypoczynku: 118.255,67 zł.
Wypoczynek był nadzorowany odpowiednio przez: Wielkopolskie, Dolnośląskie i Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty.
2. Festyny i koncerty:
• Powitanie Lata w Skokach, 8 lipca, ok. 3100 uczestników (zmienna liczba),
• Muzyczna Biblioprzystań Rodzinna, 5 koncertów, łącznie 352 osoby,
• Piknik z Kicią Kocią.
Działania muzyczne były nieodpłatne dla publiczności. Zostały sfinansowane ze środków dotacji podmiotowej Biblioteki Publicznej i przychodów własnych instytucji. Całkowity koszt: 98.486,40 zł.
Liczba uczestników przekroczyła łącznie: 3400 osób.
3. Biblioprzystań Malucha.
Dzieci do lat 3 uczestniczyły regularnie w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach sensorycznych, rytmicznych, ruchowych.
4. Bibliopodróże wakacyjne:
• Kłodawska Kopalnia Soli,
• Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
Liczba uczestników: 62 osoby.
Całkowity koszt: 12.126,66 zł, sfinansowany został z wpływów bibliopodróżników (68%) oraz ze środków Biblioteki Publicznej.
5. Letnia BiblioMuza Kino za Rogiem w Skokach zagrało 65 seansów, w których uczestniczyło 902 widzów. Wszystkie seanse były biletowane.
6. Czytelnia wakacyjna wypożyczyła 4.886 książek i 100 kodów do Legimi.
7. Ponadto Biblioteka zleciła drobne remonty, naprawy i odświeżenie sal zajęciowych. Złożyła kilka wniosków na jesienne i zimowe wydarzenia oraz zaplanowała zakup księgozbioru, wydarzenia literackie i koncertowe na powakacyjny czas.