Grupa osób stoi na tle dużego białego ekranu. Przed nimi stoi brązowy pies i sanie.

Psim zaprzęgiem przez życie...

Krzysztof i Henia. Niezwykły duet. Wspaniała para. Wierni i oddani przyjaciele.

Krzysztof osoba nietuzinkowa, marzyciel, podróżnik, sportowiec, człowiek którego ogromną życiową pasją stały się sporty wyczynowe. Kiedyś wioślarz, wielokrotny mistrz Polski, alpinista, dziś maszer, osoba, która wspólnie z najbliższymi od prawie dwudziestu dwóch lat podróżuje przez życie psim zaprzęgiem. Henia, dziewięcioletnia suczka, pies zaprzęgowy typu Alaskan Husky, liderka psiego zaprzęgu kierowanego przez Krzysztofa.
Tę niezwykłą parę, 16 października br., poznać mogli uczestnicy warsztatów rodzinnych z psim zaprzęgiem w tle. Warsztaty te zorganizowane zostały przez skocką książnicę w ramach sobotnich, przedpołudniowych spotkań rodzinnych, które Biblioteka organizuje od ponad sześciu lat. W trakcie zajęć młodzi czytelnicy i ich rodzice mieli okazję poznać tajniki życia maszera, a także organizację wypraw psio-ludzkich zespołów w rejony polarne oraz szczegóły startów w najdłuższych wyścigach psich zaprzęgów w Europie. Wirtualnie mogli przenieść się również na pokryte śniegiem i lodem tereny Norwegii, Szwecji, Finlandii, czy też w pobliże wioski Świętego Mikołaja, w malowniczej Laponii. Poza tym mieli oni także okazję wsiąść do sań przystosowanych do jazdy psim zaprzęgiem oraz pobawić się z Henią. Szczególnym zainteresowaniem, nie tylko dzieci, cieszyły się oczy Heni, które były dwukolorowe, jedno błękitne, a drugie brązowe.
Krzysztof Nowakowski jest również autorem książek: „23 kilometr” i „Lapońska przygoda Mai”. Obie dostępne są w skockiej Bibliotece. Zapraszamy do sięgnięcia po wspaniałą lekturę odkrywającą przed czytelnikiem nieznane dalekie lądy oraz życie ludzi żyjących wprawdzie w Europie, lecz życie zgoła odmienne od naszego.

Galeria

Starszy mężczyzna stoi przy saniach, za nimi stoją dzieci. W tle regał z książkami.
Grupa osób siedzi na fotelach, w tle regały z książkami. Po prawej stronie stoi mężczyzna z psem przy nogach.
Grupa osób stoi za saniami. Za nimi duży biały ekran. Po obu stronach regały z książkami.
Na podłodze leży brązowy pies. Wokół niego siedzi pięcioro dzieci.
Grupa osób siedzi na fotelach. Za nimi stoi mężczyzna na tle białego ekranu.