Dwie dziewczynki trzymające w rękach papierowe maski na twarz.

Kuba, Magda...i młodzi skoczanie

Co łączy dramatopisarza, aktorkę i młodych skoczan?

Odpowiedź jest prosta: miłość do teatru.
Kuba Kapral, poznański dramatopisarz, twórca m.in. sztuki dla dzieci pt. „Dziewczynka i panda”. Magdalena Pawelec, aktorka teatralna i dubbingowa, absolwentka Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku oraz młodzi skoczanie, miłośnicy głośnego czytania i zajęć artystycznych. To za ich przyczyną w sobotnie przedpołudnie, 22 stycznia, w skockiej książnicy odbyły się warsztaty teatralne. Motywem przewodnim spotkania stały się przygody Marianny, dziewczynki, która po rozbiciu się nad oceanem samolotu, którym podróżowała, trafiała w różne nieznane zakątki spotykając przy tym nietuzinkowe postaci. I to właśnie te postaci stały się dla uczestników warsztatów inspiracją do stworzenia masek teatralnych. Owe maski powstały przy wykorzystaniu najprostszych materiałów, takich jak: tektura, kolorowy papier, bibuła, krepa czy cekiny. Materiały proste, niezbyt wyszukane, za to dzieła imponujące, jedyne w swoim rodzaju.
Warsztaty zorganizowane zostały przez skocką bibliotekę w ramach cyklu spotkań czytelniczych pn. „Poczytaj mi babciu, poczytaj dziaduniu…”. W tym roku dzieci uczestniczyły w ww. warsztatach niestety bez ukochanych babć i dziadków, jak to bywało wcześniej, ale za to dla nich. To dla swoich dziadków tworzyły przepiękne maski, uczyły się animacji, a także wykonywały ćwiczenia ruchowe oparte na opanowaniu świadomości ciała. W rolę „czytającej babci” wcieliła się pani Magda. Czy godnie ich zastąpiła? Należałoby zapytać uczestników spotkania. Okazja ku temu będzie 19 lutego, podczas kolejnych warsztatów. Tym razem tematem przewodnim będzie miłość, a na warsztat wzięta będzie baśń H.Ch.Andersena pt. „Królowa Śniegu”. Mogę zdradzić również, że młodzi artyści będą mieli okazję zgłębić wówczas tajniki powstawania lalek stolikowych. Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach. Zapisy w skockiej książnicy.