Regały biblioteczne zapełnione książkami

Biblioteka w czasie kwarantanny

Przekazujemy nowe wytyczne dotyczące udostępniania zbiorów w okresie od 7 do 29 listopada 2020.

Na podstawie § 6 ust. 11a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wprowadzono ograniczenie prowadzenia działalności przez biblioteki publiczne i naukowe, działające samodzielnie lub wchodzące w skład innej instytucji kultury, polegające na zakazie:
• udostępniania zbiorów czytelnikom i użytkownikom,
• organizacji wydarzeń z udziałem publiczności.
Zgodnie z ust. 11b wymienionego powyżej rozporządzenia, udostępniać będziemy zbiory na zewnątrz biblioteki w następujący sposób:
• czytelnik zamawia poprzez katalog on-line, telefonicznie, e-mailowo wybrane publikacje,
• bibliotekarz po skompletowaniu zamówienia czytelnika umawia z nim termin odbioru na konkretną godzinę,
• bibliotekarz rejestruje zbiory na koncie użytkownika i przygotowuje paczkę z zamówionymi egzemplarzami,
• o omówionej godzinie bibliotekarz przekazuje paczkę czytelnikowi, tzn. zostawia ją np. na stoliku przed wejściem do biblioteki. W tymże miejscu czytelnik pozostawia ewentualne zwroty,
• realizowany jest dowóz publikacji do czytelników.
Oferujemy następujące dodatkowe działania na rzecz użytkowników:
• wprowadzenie większego limitu wypożyczanych egzemplarzy,
• przedłużenie okresu wypożyczenia,
• wstrzymanie naliczania kar za nieterminowe zwroty do czasu zakończenia epidemii,
• stałego zachęcania do korzystania z zasobów cyfrowych darmowych i komercyjnych,
• utrzymywania dogodnych godzin odbiorów zamówionych publikacji.
Biblioteka Narodowa zachęca biblioteki do utrzymywania i rozwijania kontaktu z czytelnikami poprzez internet (strona www biblioteki, media społecznościowe, komunikatory) oraz telefon. BN zwraca uwagę, że inicjatywa kontaktu ze stałymi czytelnikami może wychodzić od pracowników bibliotek.

Prosimy składać zamówienia:

• telefonicznie 506054439,
  • poprzez swoje konto biblioteczne