11 lat razem

Ruszyła po szynach maszyna … - już po raz 23. cała Polska, a 11. skocka biblioteka rozpoczęła Lokomotywą Juliana Tuwima OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM pod hasłem Porozmawiajmy o książkach, Tygrysie! Jest to impreza wymyślona i propagowana przez Fundację ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom.
Pędząc po szynach ku naszej gminie niezwykły pojazd - lokomotywa parowa - trafił do Swarzędza. Zatrzymał się na tamtejszym dworcu, by zabrać ze sobą prawdziwie baśniowego pasażera, aktorkę, lalkarkę Magdalenę Pawelec-Śląskiewicz. Pani Magdalena przyjechała do nas w jednym z wagoników razem z Psem, Lisem, Drwalem, Osłem, Królem i kozami, bohaterami bajek greckiego bajkopisarza Ezopa. Wszyscy mieliśmy okazję na nowo poznać ich historie. Zostały one nie tylko opowiedziane, ale i „wyanimowane”. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem. Mogliśmy wspólnie z naszymi bliskimi z materiałów plastycznych stworzyć maski teatralne na drewnianym gabicie. Każdy z nas miał okazję wcielić się w wybraną przez siebie postać i wystąpić w krótkiej etiudzie. A wszystko to działo się w skockiej książnicy 1 czerwca, w Dniu Dziecka.
Lew, słoń i dwie żyrafy – tych zwierząt nie było w wagoniku, który się przed nami otworzył drugiego dnia spotkań. Wysiadła z nich natomiast plastyczka i animatorka w jednym. Wszyscy ją znamy, bo żyje wśród nas, to Anna Wieczorek. Razem z nią wysypały się z pociągu dmuchana zjeżdżalnia, kraciaste koce, klocki, przekąski i książki, by nas, najmłodszych użytkowników biblioteki oraz naszych rodziców, uczestników zajęć Przystani Malucha, zabrać na rodzinny piknik. Ich podróż nie była długa, bo przyjechali wszyscy stąd, ze Skoków. To dowód, że nie trzeba wyjeżdżać daleko, by miło spędzić czas w rodzinnej atmosferze. Oczywiście nie obyło się bez lektury. Wizyta pani Ani nie skończyła się na przedpołudniowych zajęciach. Jej czary trwały do późnego popołudnia, kiedy do akcji wkroczyliśmy my, skockie Plastusie. I jak nazwa naszej grupy wskazuje zainspirowani przygodami plastelinowego ludzika przeżyliśmy swoje „slimowe” przygody. Zabawa była przednia.
Trzeciego dnia podróży lokomotywy wysiadła na naszej stacyjce Zumbowa Ciocia. Przywiozła ze sobą tomik niezwykle barwnych opowieści o małej wiedźmie Bazylce. Długo nam czytała, by później przy pomocy dość prostych i szybko zapadających w pamięć tanecznych ruchów uwiecznić świat przedstawiony w tekście. Niezbędnym elementem w procesie naszego tworzenia była oczywiście muzyka i nasza wyobraźnia. Pani Beata Druciarek, nasza Zumbowa Ciocia zawsze staje na wysokości zadania i wymyśla dla nas niezwykle interesujące zadania. Tym razem pokazała nam jaką wspaniałą inspiracją dla twórczości tanecznej może być książka. Książka, której czytanie uskrzydla.
4. dnia podróży naszym „pociągiem wyobraźni”, poznaliśmy panią Iwonę Migasiewicz. Nie przyjechała z daleka, bo mieszka w Skokach, ale żeby opowiedzieć nam to, co opowiedziała przebyła naprawdę kawał drogi. Pokazała nam, że można nie wyjeżdżać poza granice kraju, by dotrzeć do miejsc naprawdę urokliwych, ciekawych, a także przepełnionych niezwykłością, tajemniczością oraz nietuzinkowością. Pasją naszego gościa są nie tylko tajemnice skrywane w dziełach literackich i języku ojczystym, ale również historyczne atrybuty naszej Małej Ojczyzny.
Odwiedziła nas 6 czerwca i opowiedziała nam o Skokach, o historii miasta, o legendach z nim związanych. Pokazała zdjęcia, które skolekcjonowała, a które zainspirowały Jej wnuka Miłosza do stworzenia opowieści o naszym grodzie w formie prezentacji multimedialnej. Dowiedzieliśmy się jak wyglądały Skoki dawniej, jak żyli nasi przodkowie, jakie zmiany dokonywały się w mieście i jego mieszkańcach na przełomie wieków. Była to niezwykła podróż w czasie, przepiękna lekcja historii i patriotyzmu. Zakończyliśmy ją zajęciami plastycznymi. Na prośbę naszego gościa wykonaliśmy ilustracje przedstawiające najciekawsze naszym zadaniem miejsca w Skokach oraz nasze wyobrażenie o Skokach w przyszłości. Nasze dzieła można obejrzeć na bibliotecznej wystawie.
Z ostatniego wagonika tuwimowskiego pociągu w sobotnie przedpołudnie 8 czerwca wysiedli Paulina Gatkowska i Adam Żabiński, specjaliści od mangi i anime. Pani Paulina i Pan Adam w Tygodniu Czytania brali udział po raz pierwszy. Z nimi nie tylko czytaliśmy, ale i oglądaliśmy. Podczas tych zajęć mogliśmy poznać przygody dwóch sióstr Satsuki i Mei, bohaterek utworu pt. „Mój sąsiad Totoro”. Mieliśmy również okazję zgłębić tajniki podstaw tematu brył i światłocienia w rysunku, wykonać zgodnie z nimi portretu głównego bohatera Totoro oraz stworzyć własne tematyczne naklejki. Spotkanie zakończyliśmy omówieniem planów na kolejne zajęcia z mangi i anime. XXIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w skockiej książnicy dobiegł końca. We wszystkich zorganizowanych od 1.06. do 8.06. spotkaniach uczestniczyło ok. 100 osób. Uczestnicy zajęć otrzymali oprócz wspaniałej zabawy, miło spędzonego czasu, zdobytej wiedzy i poznania ciekawych pozycji książkowych nagrodzonych w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren okolicznościowe zakładki.
Organizatorzy spotkań serdecznie dziękują Magdalenie Pawelec-Śląskiewicz za bajkowy świat Ezopa, Annie Wieczorek za piknikowe niespodzianki i „plastelinowe” czary-mary, Beacie Druciarek za „zumbowe” opowieści, Iwonie Migasiewicz za przepiękną lekcję historii o naszej Małej Ojczyźnie, Paulinie Gatkowskiej i Adamowi Żabińskiemu za Mangowy Zawrót Głowy, a także za popularyzację czytelnictwa wśród najmłodszych oraz za mile spędzony czas i wspaniałą edukację poprzez zabawę.

Wasze bibliotekarki

Galeria